Description
| Brand / Model | Vivo X300 Pro Global Version |
|---|---|
| OS | Android 16 |
| CPU | Dimensity 9500 |
| GPU | Mali G1-Ultra |
| RAM | 16 GB |
| ROM | 512 GB |
| Display Size | 6.78 inch |
| Screen Resolution | 2800 x 1260 |
| Screen Type | AMOLED |
| Languages | Default English, Italian, Czech, German, Russian, Portuguese, Spanish, French, Dutch, Polish, Romanian, Danish, Greek, Brazil Portuguese, Croatian, Latvian, Lithuanian, Hungarian, Afrikaner, Ethiopic, Indonesian, Malay, Catalan, Norwegian, Roma, Slovak, Slovenian, Finnish, Swedish, Swahili, Filipino, Indonesian, Vietnamese, Turkish, Zulu, Bulgarian, Serbian, Ukrainian, Persian, Hindi, Thai, Korean, Japanese, Arabic, Hebrew |
| Dimensions | 161.98×75.48×7.99mm |
| Color | Black / Blue / White / Brown |
| Net Weight | 226g |
| Front Camera | 50.0 mega pixel |
| Rear Camera | 200.0 mega pixel, 50.0 mega pixel, 50.0 mega pixel, Auto Focus, Flash Light , Tri-lens Camera, 3Zeiss 200 million APO super telephoto |
| 2G | GSM:850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA:B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 |
| 4G | TD-LTE: B34/B38/B39/B40/B41/B42/B43/B48; FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B20/B25/B26/B28A/B66 |
| 5G | n1/n2/n3/n5/n7/n8/n18/n20/n25/n26/n28A/n66/n34/n38/n39/n40/n41/n48/n77/n78/n79 |
| SAR | 0.5 W/Kg |
| SIM Card Slot | Dual Sim Sim 1: Nano Sim, LTE/WCDMA/GSM/5G Sim 2: Nano Sim, LTE/WCDMA/GSM/5G |
| Data transfer | USB Type-C Bluetooth 5.4 |
| Mobile internet | WiFi, WiFi7, EDGE, GPRS, UMTS, HSPA, HSPA+, FDD LTE, TDD-LTE, 5G |
| GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS, NavIC, GNSS |
| Functions | G-sensor, P-Sensor, L-Sensor, Wifi, GPS, OTG, Multi-touch, Dual SIM, E-compass, Face ID, Screen Fingerprint Scanner, NFC |
| Sensor | Gravity sensor, Light sensor, Proximity sensor, Gyroscope, Physical gyroscope, Electronic compass, Laser focus sensor, Infrared remote control, Flicker sensor, Front color temperature sensor, Rear color temperature sensor, X-axis linear motor |
| Battery | 6510mAh |
| Fast Charge | 90W |
| Wireless Charge | 40W |
| What's in the box | Charger × 1, Type-C data cable × 1, protective case × 1 |













